Lenor

Značky a symboly na cedulkách textilu

Značky pro praní prádla najdeme na každém oděvu, ať už jde o kašmírový svetr, nebo bavlněné tričko. Podívejte se na náš malý tahák a zjistěte, co znamenají.

Vanička, kolečko, trojúhelník: Naučte se základní symboly pro praní

  • Na cedulkách oděvů a dalšího prádla můžeme najít až pět základních značek, které se objevují v různých variacích. Jde o vaničku = praní, trojúhelník = bělení, čtverec = sušení, žehličku = žehlení, kolečko = profesionální čištění v čistírně a chemické čištění. Pokud si koupíme obyčejné bavlněné tričko, cedulku většinou ani nečteme. U materiálů jako je kašmír, vlna, samet, kůže nebo u různých materiálů funkčního prádla se ale vyplatí postupovat podle instrukcí. Například praní na vyšší teplotu totiž může prádlo poškodit. Výsledkem je pak vybledlá barva a vytahaná, nebo naopak sražená tkanina.

  • 1) VANIČKA: Ikona vaničky se může lišit v detailech. Najdeme v ní například stupně (30 °C, 40 °C, 60 °C), které odkazují k nejvyšší bezpečné teplotě praní. Pokud je vanička podtržená, měli bychom zvolit prací program pro jemné prádlo. Přeškrtnutá vanička pak značí, že prádlo se nesmí prát (zkuste se zeptat v čistírně). Můžeme se setkat také s tečkami uvnitř vaničky – i ty značí maximální teplotu praní. 1 tečka znamená 30 °C, 2 tečky odpovídají 40 °C, 3 tečky 50 °C, 4 tečky 60 °C, 5 teček odpovídá 70 °C a 6 teček znamená praní na maximální teplotu 95 °C. Vanička bez jakýchkoli detailů pak znamená běžné praní v pračce – prádlo s takovýmto znakem na cedulce snese i máchání nebo odstřeďování.

  • 2) TROJÚHELNÍK: poukazuje na možnost bělení (na takto označené prádlo lze použít i Savo). Dvě příčné čárky uvnitř trojúhelníku znamenají bělení bez chlóru. Škrtnutý trojúhelník = nebělit. 3) ČTVEREC: univerzální znak pro sušení. Čárky v levém horním rohu čtverce znamenají sušení ve stínu, velké černé kolečko uvnitř čtverce odkazuje k sušení studeným vzduchem v sušičce. Čtverec s kroužkem uvnitř znamená normální sušení v bubnové sušičce, 1 tečka uvnitř odkazuje k sušení při snížené teplotě, 2 tečky značí běžnou teplotu, 3 tečky vyšší teplotu. 4) ŽEHLIČKA: Tečky najdeme také na symbolu žehličky. 1 tečka znamená žehlení na maximálně 110 °C, 2 tečky dovolují žehlení na 150 °C a 3 tečky umožňují prádlo žehlit až na 200 °C. 5) KOLEČKO: Pokud na cedulce svého prádla najdete kolečko, raději jej doma neperte a odneste kousek do čistírny.

DALŠÍ ČLÁNKY

ZÍSKEJTE PERLIČKY SE SLEVOU NA ROHLIK.CZ

JAK NA TO?

Lenor Unstoppables

Stačí kliknout na tlačítko „ZÍSKAT SE SLEVOU“.
Ihned potom zjistíte dle PSČ, jestli k Vám rohlik.cz rozváží zboží.
Pokud ano, klikněte na tlačítko „OBJEDNAT NYNÍ" a můžete nakoupit vonné perličky do praní Lenor Unstoppables na www.rohlik.cz se slevou.

ZÍSKAT SE SLEVOU
Lenor Unstoppables

KUPTE SI LENOR UNSTOPPABLES HNED TEĎ

NYNÍ DÍKY AKCI SE SLEVOU

objednejte si vonné perličky u našich partnerů: